Bursa de Valori București, cea mai importantă instituție a pieței locale de capital, lansează în premieră o inițiativă prin care românii vor putea să susțină instituirea Zilei Naționale a Investițiilor prin semnarea unei petiții online prin intermediul www.primainvestitie.ro, parte a celui mai ambițios proiect național demarat de o bursă europeană pentru creșterea gradului de educație financiară. Petiția online va susține ulterior o inițiativă legislativă, prin care ne dorim ca ziua de 15 mai să fie Ziua Națională a Investițiilor.

Sub umbrela Zilei Naționale a Investițiilor, Bursa de Valori București va organiza în perioada 14-15 mai o serie de evenimente publice menite să încurajeze investițiile românilor și să contribuie la creșterea nivelului de educație financiară. Printre evenimentele care urmează să fie organizate se numără Banii Tăi Expo, eveniment ajuns anul acest la a treia ediție care va fi organizat după un nou format de târg financiar, în cadrul unui centru comercial. Târgul va include seminarii de educație financiară și ateliere dedicate copiilor și adolescenților. Târgul va fi completat de seminarii Fluent în Finanțe în București, Cluj și Iași, lansări de carte și expoziții.

Studenţii Facultăţii de Management din SNSPA vor participa în data de 24 aprilie 2017 la o nouă serie de cursuri derulate la sediul BVB.