Raport Millenials @Work imagine”Sunt frumos și deștept, deci trebuie să fiu premiat pentru că exist”. Oare chiar așa este generația digitală din România?

În urma cercetării derulate de Facultatea de Management din SNSPA împreună cu Hart Consulting timp de un an (2015-2016), vă propunem acum raportul Millenials @Work,  realizat pe baza metodologiei Hogan: analiza a peste 7500 de profiluri psihologice de ”gulere albe” din generațiile X și Y, angajate în firme mari și sucursale ale multinaționalelor prezente în țara noastră, ne arată un portret al generației Millenials din România, comparativ cu generația celor de peste 30 de ani: valori, motivații, potențial de creștere și elemente care pot genera tensiuni la locul de muncă. Studiul a fost gândit pentru a aduce date utile managerilor care se confruntă în mod cotidian cu provocări precum:

Atragerea de talente Dificultăți în a atrage tinerii în multe sectoare de activitate, chiar și în cele aflate în creștere în prezent, cât și în cele odinioară foarte prestigioase
Deficit de competențe Carențe în dezvoltarea seturilor de competențe necesare performării cu succes în diferite posturi
Retenția talentelor Dificultăți în a reține tinerii în organizații
Managementul generației Millenials Dificultățile liderilor din generația X în a înțelege, motiva și  conduce eficient această generație

Echipa de cercetare:

• Hart Consulting: Mădălina Bălan, Cosmina Noaghea
  • Facultatea de Management din SNSPA: Florina Pînzaru, Mădălina Vătămănescu, Andreea Mitan, Alexandra Vițelar, Rodica Săvulescu

Pentru raportul complet “Millenials @Work. Psihologia generatiei digitale“: click aici.