Echipa Facultății de Management salută apariția volumului Knowledge management systems and organizational dynamics, special issue al jurnalului Kybernetes. The international journal of cybernetics, systems and management sciences (ISSN0368-492X), sub coordonarea doamnei profesor Elena-Mădălina Vătămănescu.

Volumul articulează o serie de contribuții consistente în aria managementului cunoștințelor și a dinamicilor organizaționale, conectând tematica dinamicii sistemelor sociale și cea a sistemelor de management al cunoștințelor. Inter și transdisciplinar prin contribuțiile pe care le coagulează, volumul aduce în fața cititorilor atât lucrări conceptuale, cât și studii empirice, realizate folosind metode de cercetare diverse, calitative și cantitative, precum și tehnici precum modelarea cu ajutorul ecuațiilor structurale, cluster analysis sau social network analysis. Lucrările sunt autorate de cercetători și profesori din spații diverse: China, Cipru, Brazilia, Finlanda, Grecia, Ungaria, India, Italia, Polonia, Portugalia, Romania, Rusia, Spania, Emiratele Arabe Unite și Statele Unite ale Americii. Majoritatea autorilor sunt experți în managementul cunoștințelor și au poziții editoriale (AE, GE) pentru jurnale prestigioase din domeniu.

Kybernetes este un jurnal Emerald Publishing, lansat în 1972, indexat Clarivate Analytics, cu AIS 0.157, scor relativ de influență 0.361 și factor relativ de impact 0.326 (conform ultimelor date publicate de UEFISCDI, la nivelui lunii iunie 2019).

Elena-Mădălina Vătămănescu este profesoară la SNSPA, coordonatoare de doctorat în domeniul managementului, directoare a Centrului de Cercetare în Management, Managing Editor al revistei Management Dynamics in the Knowledge Economy, directoare a BSLab România și membră a International Association for Knowledge Management.
Interesele sale de cercetare privesc managementul cunoștințelor, capitalul intelectual, afacerile internaționale și internaționalizarea afacerilor, dinamicile organizaționale, marketingul relațional, sustenabilitatea și diagnoza organizațională. Este coordonatoarea programului masteral în Management and Digital Innovation / Management of Business, Innovation and Technology oferit de SNSPA în parteneriat cu University of Sheffield (Double Degree program). A publicat, în calitate de autor și editor, peste 10 cărți și 80 de articole științifice în jurnale peer-reviewed, cum sunt Journal of Knowledge Management, Information Systems Management, Industrial Management and Data Systems, VINE Journal of Information and Knowledge Management Systems și în volume de conferințe, indexate Web of Science. Este reviewer pentru jurnale de top cum ar fi: Journal of Knowledge Management, Technological Forecasting and Social Change Transfer, Journal of Technology Transfer, Program-Electronic Library and Information Systems, International Business Review, Journal of Small Business Management, Management Decision, Amfiteatru Economic, Sustainability și altele.