Cele mai recente rezultate ale Barometrului Industriei din România, realizat de IRSOP în parteneriat cu facultatea noastră, sunt acum disponibile aici.

Date pe scurt:

• Activitatea a atins în august nivelul cel mai slab din ultimele 7 luni, mai precis din februarie până astăzi.
  • Creşterea a dispărut aproape în întregime. Nouă din unsprezece indicatori măsuraţi de Barometru au înregistrat scăderi sau se află în contracţie.
  • Speranţele managerilor se topesc. Aşteptările lor pentru următoarele şase luni au ajuns la nivelul cel mai redus din ultimii doi ani.
  • Pentru moment, datele nu oferă nici un indiciu care ar putea sugera o redresare semnificativă a activităţii pe termen scurt.

Raport complet aici.

Detalii tehnice:

Începând din 2014, în fiecare lună, IRSOP şi SNSPA  întreabă un eşantion de manageri dacă în firma lor producţia, comenzile, stocurile, angajările şi alţi parametrii au crescut sau au scăzut faţă de luna precedentă. Un index bazat pe raportul net dintre răspunsuri semnalează expansiune dacă trece de 50 de puncte şi contracţie dacă scade sub 50.

• Barometru lunar cu situaţia la zi din industrie.
  • Prezintă activitatea din industrie în luna august 2018.
  • Apare în circa 20 de zile de la încheierea lunii analizate.
  • Realizat de IRSOP & SNSPA Facultatea de Management pe un eşantion de 300 de firme industriale, reprezentativ la nivelul celor 15.200 de firme industriale cu peste 9 angajaţi din România, care generează aproximativ 95% din totalul cifrei de afaceri din industrie.
  • Datele culese prin interviuri directe cu managerii firmelor în intervalul 19-20 septembrie 2018.
  • Rezultatele pot fi vizionate pe site-ul SNSPA (http://facultateademanagement.ro/barometrul-industriei; http://www.snspa.ro/info-snspa/comunicate-de-presa)

Coordonatorii Barometrului:

• Dr. Petre Datculescu, Director General IRSOP Market Research & Consulting SRL. Tel.: 021 315 66 41; e-mail: [email protected]
  • Conf. univ. dr. Florina Pînzaru, Decan Facultatea de Management, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative
  • Conf. univ. dr. Lucian Anghel, Facultatea de Management, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative